top of page
Farketmez_Logo_1.png

Farketmez, 2013'ten beri İstanbul'da faaliyet gösteren, bünyesinde Avustralya, İspanya ve Türkiye'den elemanlar bulunduran ve tarzını funk etkileri içeren enstrümantal caz-rock olarak tanımlayabileceğimiz bir kuartet topluluk. Topluluğun Türkçe ismine karşın grubu Cameron Dean (Gitar) ve Carlos Valderrama (Davul) başlatıyor ve şu anda da aynen devam eden kemik kadroya 1 yılın sonunda eklenen Selçuk Güllü (Tuşlular / Saksafon) ve Hasan Kunt Yılmaz (Bas Gitar) ile 2014 başlarında kavuşuluyor. Topluluk 2015 yılından itibaren İstanbul'da verdiği sıklaşan konserlerden ve başarılı Sofar performansından sonra, bu ivmesini 2019 yılının yazında gerçekleştirdiği başarılı Portekiz turu ile taçlandırırken, aynı zamanlarda grubun ilk albümü "Deeelicious" 2017 yılında dijital formatta ve 2018 yılında plak formatında ulaşılabilir hale geldi.

Farketmez grubundaki tüm üyeler aynı zamanda farklı mesleklerde tempolu çalışan insanlar. Grubun üretim metodu, bu yoğunluk içerisinde alınan düzenli provalarda, doğaçlama şeklinde ortaya çıkıp zamanla şekillenen seslerin en sonunda kayıt edilebilir hale gelmesine dayanıyor. Kayıt edilen şarkılar dahi halen değişim sürecine devam edip konserlerde sürpriz değişimlerle dinleyici karşısına çıkabiliyor. Grupta bu etkileşimin en büyük katalizörü ise farklı kültürlerin bir araya gelmesi ve çarpışması ile oluşuyor.

Farketmez_grup_9.jpg

Farketmez grubunun 2017 yılından bu yana biriktirdiği çalışmaları içeren "Contemporary Art Shit" ya da kısaltılmış adıyla "CAS" isimli albüm, 2019 yılının ilk aylarında Kadıköy'de Pür Müzik Recording Stüdyolarında Ozan Öner ve Berat İşçioğlu yardımıyla kaydedilmiştir. Devamında, bir önceki albümde de olduğu gibi Sevan Çizmecioğlu tarafından mikslenmiş ve Oli Morgan tarafından da mastering'i yapılmıştır. Albümdeki "Double Denim" isimli şarkı, enstrümantal olarak kaydedilmiş olmasına karşın Cameron Dean'in 2010 başlarında Londra'da "Left Foot First" isimli grupta birlikte çaldığı Adar Cohen'in vokal katkılarıyla albümdeki haline kavuşmuştur.

Albüm İsmi: Contemporary Art Shit

- Cameron Dean (Elektro Gitar)
- Carlos Valderrama (Davul)
- Hasan Kunt Yılmaz (Bas Gitar)
- Selçuk Güllü (Klavye ve Saksafon)

Double Denim şarkısında Adar Cohen (söz, vokal)

Tür: Caz-Rock
Süre: 23:08
Yapım Yılı: 2020
Dil: İngilizce / Enstrümantal

 

Farketmez  - C.A.S.

01 - Contemporary Art Shit

02 - Double Denim feat. Adar Cohen

03 - Angry Little Men

04 - One Low One High

05 - Mono Reflex

06 - Chewing Fat

Tamar Records ℗ & © 2020

bottom of page