top of page
Farketmez_Logo_1.png

Farketmez, 2013'ten beri İstanbul'da faaliyet gösteren, bünyesinde Avustralya, İspanya ve Türkiye'den elemanlar bulunduran ve tarzını funk etkileri içeren enstrümantal caz-rock olarak tanımlayabileceğimiz bir kuartet topluluk. Topluluğun Türkçe ismine karşın grubu Cameron Dean (Gitar) ve Carlos Valderrama (Davul) başlatıyor ve şu anda da aynen devam eden kemik kadroya 1 yılın sonunda eklenen Selçuk Güllü (Tuşlular / Saksafon) ve Hasan Kunt Yılmaz (Bas Gitar) ile 2014 başlarında kavuşuluyor. Topluluk 2015 yılından itibaren İstanbul'da verdiği sıklaşan konserlerden ve başarılı Sofar performansından sonra, bu ivmesini 2019 yılının yazında gerçekleştirdiği başarılı Portekiz turu ile taçlandırırken, aynı zamanlarda grubun ilk albümü "Deeelicious" 2017 yılında dijital formatta ve 2018 yılında plak formatında ulaşılabilir hale geldi. 2 yılın ardından grup 2020 Haziran'ında "Tamar Records" etiketiyle "C.A.S." isimli albümünü yayınladı.

Farketmez_grup_9.jpg

Farketmez grubundaki tüm üyeler aynı zamanda farklı mesleklerde tempolu çalışan insanlar. Grubun üretim metodu, bu yoğunluk içerisinde alınan düzenli provalarda, doğaçlama şeklinde ortaya çıkıp zamanla şekillenen seslerin en sonunda kayıt edilebilir hale gelmesine dayanıyor. Kayıt edilen şarkılar dahi halen değişim sürecine devam edip konserlerde sürpriz değişimlerle dinleyici karşısına çıkabiliyor. Grupta bu etkileşimin en büyük katalizörü ise farklı kültürlerin bir araya gelmesi ve çarpışması oluyor.

Grup Mayıs 2021'de "Double Denim" isimli şarkılarının enstrümantal ve dub-mix versiyonlarının da ekli olduğu bir single yayınladı.

Single İsmi: Double Denim 

- Cameron Dean (Elektro Gitar)
- Carlos Valderrama (Davul)
- Hasan Kunt Yılmaz (Bas Gitar)
- Selçuk Güllü (Klavye ve Saksafon)

Double Denim şarkısında Adar Cohen (söz, vokal)

Tür: Caz-Rock
Süre: 12:27
Yapım Yılı: 2021
Dil: İngilizce / Enstrümantal

 

Farketmez  - Double Denim

01 - Double Denim feat. Adar Cohen

02 - Double Denim (Nation of Teflon Souls Dub Mix)

03 - Double Denim (Instrumental)

Tamar Records ℗ & © 2021

bottom of page