top of page
Gramafonia - Global Bando.jpeg

Var Gücüyle Savaşta: “Global Bando”

Hiphop müziğin yükselen ismi Gramafonia’nın “Global” bir distopyada çok sesli bir “Bando” olarak nitelediği yeni albümü Global Bando ve albümün öne çıkan single’ı “İstanbul”, Tamar Records etiketiyle tüm dijital platformlarda!

Alt tabakaya, direnişe ve sisteme kafasını taktığını söyleyen Gramafonia yeni albümünde, bu direniş hikayesini insanların ruhunu okşayacak şekilde dışarı yansıtıyor. A’dan Z’ye her şarkının hem teknik hem ruhani olarak başarıyla ortaya koyulduğu bu albüm aynı zamanda sanatçının gelecekte yapacaklarının bir teminatı.

İstanbul, albümdeki diğer şarkılar kadar uzun değil. Şarkıların kısa tutulmasının sebebi hızlı tüketime alışmış dejenere topluma bir tepki niteliğinde. Gramafonia aynı zamanda şarkıların hiç bitmeyen bir tat bırakmasını ve özümsenmesini istediğini de belirtiyor. Kendisinden parçalar taşıyan şarkı, ruhu dinlendirirken bir yandan da farkındalığa sürükleyen, duygusal, çarpıcı ve dinamik bir yolculuk.

Müzik geçmişine bakıldığında çoğunlukla ‘sert’ olarak tanımlanabilecek şarkılar yaptığının farkında olduğunu söyleyen Gramafonia her şehrin kendisine farklı ruh halleri ve perspektifler kattığını da ekliyor. Global Bando’nun dinleyicilerini içsel bir serüvene sürükleyeceğini belirten sanatçının önerisi şarkıların gece dinlenilmesi.

Parçası olduğu pek çok toplama albümle ve geçtiğimiz yıl çıkardığı “Asparagas” isimli teklisiyle adını duyuran Gramafonia, asıl adıyla Önder Kılınç, 2012 yılında “Diren Müzik” adlı toplama albümünde yaptığı Yeşil Sermaye şarkısıyla İstanbul sahneleriyle tanıştı. Hiphop kültürüne dayalı müziğini farklı soundlar ve janralardan beslenerek geliştiren MC, DJ ve prodüktör Gramafonia, nitelikli müziğin gelişimi için direnmekte ve her geçen gün bu yolda adımlar atmaya devam etmekte.

Gramafonia 4.jpeg

Söz ve Seslendirme: Önder Kılınç (Gramafonia)

Müzik: Orçun Yerlikaya (Moris Lanka )

Mix & Mastering: Can Tan

Çizim: Efe Efe

Kapak: Bilal Gelic & Alican Arımaz (Neak)

Tamar Records ℗ & © 2021

bottom of page